Kong Harald V er gått bort

Kong Harald er død, 89 år gammel. Våre tanker går til den kongelige familien. 

Kimm Saatvedt / Det kongelige hoff

 

Det Norske Kongehuset skrev på sin hjemmeside fredag 28. august: 

“Det er med dyp sorg vi meddeler at Hans Majestet Kong Harald i dag gikk bort. Kong Harald sovnet stille inn på Rikshospitalet fredag 28. august, klokken 06.35”. 

Flagging

Det flagges på alle kommunale flaggstenger fredag 28. august. 

I sørgeperioden flagges det på halv stang på kommunehuset alle dager. 

På begravelsesdagen flagges det på halv stang på alle kommunale flaggstenger.

Kondolanse og lystenning

Det blir lagt ut kondolanseprotokoll på servicekontoret på kommunehuset og på Sørheim omsorgssenter fra mandag 31. august kl. 10:00. 

Det blir også lagt ut en kondolanseprotokoll i Sør-Fron kyrkje. Der er det også mulighet for lystenning. 

Sør-Fron kyrkje har åpent: 

  • Fredag 28. august, kl. 12:00-19:00
  • Lørdag 29. august, kl. 16:00-19:00
  • Søndag 30. august, i forbindelse med gudstjeneste, kl. 10:00-15:00. Under gudstjenesten blir det mulighet for kun kondolanse ved inngangen til kyrkja. 

I Espedalen Fjellkirke blir det mulighet for lystenning og kondolanse i forbindelse med gudstjeneste 30. august kl. 17:00.

Arrangementer

Regjeringen opplyser at kultur- og idrettsarrangementer kan gjennomføres som planlagt, og underholdningsarenaer kan holdes åpne, med mindre arrangør eller eier selv ønsker å avlyse, utsette eller stenge. Sør-Fron kommune oppfordrer publikum til å kontakte den enkelte arrangør ved spørsmål om gjennomføring av arrangement.  

Les mer om hvilke retningslinjer som gjelder i sørgeperioden.

Nasjonal informasjon

Oppdatert informasjon om de nasjonale og offisielle markeringene etter Kongens bortgang finner du på Kongehusets nettside samt på regjeringen.no.