
I 2022 vedtok kommunestyret ny skolestruktur i Sør-Fron. Som en del av dette vedtaket ble det bestemt at den nye 1-10-skolen skulle etableres på området ved kulturhuset og Fron badeland på Harpefoss.
Samtidig ble området ved gamle Harpefoss skole og Harpefoss barnehage avsatt til næringsformål, og det ble vedtatt å flytte barnehagen på Harpefoss til lokalene ved Midtbygda skole.
- Arbeidet med den nye skolen er godt i gang, og vi har planlagt oppstart i august 2026. Parallelt har vi jobbet med å følge opp vedtaket om barnehagen. Helse- og oppvekstutvalget vedtok i februar 2024 å gjennomføre en mulighetsstudie for å undersøke hvordan vi kan realisere en barnehage på Midtbygda, forklarer kommunalsjef for oppvekst, Eivind Lund.
Ønsker medvirkning
Møtet mandag 27.01. markerte starten på medvirkningsprosessen, der kommunen sammen med Norconsult informerte om prosjektets mandat, framdrift og planene for medvirkning, slik at alle kan delta og bidra på en god måte.
- Brukermedvirkning er et viktig prinsipp i denne prosessen, og vi ønsker å høre deres innspill og synspunkter for å sikre at barnehagen blir tilpasset behovene til både barn, foreldre, ansatte og lokalsamfunnet, sier Lund.
Vi har laget et spørreskjema for nærmiljø, lag og foreninger. Frist for innspill er mandag 17.02.2025: Gå til skjemaet her
Opptak og presentasjon fra møtet
For å sikre et solid grunnlag for prosjektet har kommunen engasjert Norconsult til å gjennomføre utredningen. Informasjonsmøtet mandag ble tatt opp, slik at de som ikke hadde anledning til å delta, kan se det i ettertid.
Se Norconsults presentasjon. (PDF, 4 MB)
Her kan du se opptak fra sendingen:
Prosessen videre
I ukene framover er det lagt til rette for medvirkning fra barn og ansatte i barnehagen omkring barnehagemiljø. I uke 5 og 7 blir det pedagogisk opplegg i barnehagen, gjennom dialogworkshop og billedoppgave, samt dokumentasjon ved ansatte. Foresatte, lag og foreninger, samt nærmiiljøet forøvrig inviteres til å komme med innspill i eget skjema (se over).
Resultatet av medvirkningen blir oppsummert i en prosjektrapport som skal være ferdig i uke 9.